2.181

2182

2183

2184

2185

2186

2187

2188

2189

21810

21811

21812

21813
1397/2/19 چهارشنبه در جشن خلیج همیشه فارس البرز عنوان شد: غیرت ملی،خلیج فارس را همواره فارسی نگه خواهد داشت.
به همت انجمن دانشجویی جغرافیا، مراسم بزرگداشت " خلیج همیشه فارس" در دانشگاه پیام نور البرز برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور، دکتر جلالیان رئیس دانشگاه پیام نور استان البرز در این جشن اظهار داشت: خلیج فارس نماد هویت ملی ایرانیان است و برای بزرگداشت این دریای همیشه فارسی شناخت دلایل کانون توجه بودن این منطقه مهم، برای دانشجویان بسیار ضروری است. 
جلالیان افزود: خلیج فارس نه تنها در حوزه جغرافیایی و سیاسی نماد هویت و حاکمیت ایرانیان بر دریای پارسی است بلکه نماد صلح طلبی و فرهنگ اصیل ایرانی نیز محسوب می شود.
در ادامه دکتر کرامت الله زیاری استاد دانشگاه تهران و متخصص در برنامه‌ریزی شهری و منطقه ای و از تهیه کنندگان کلیدی برنامه 25ساله ایران 1400 و ازاعضای تهیه کننده برنامه آمایش سرزمین در برنامه ششم کشور بوده اند و در این مراسم گفت: خلیج فارس در نظریه های ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی، بین المللی ترین منطقه دنیاست که به لحـاظ منـابع انرژی، فضای ژئوپلیتیکی و منابع ژئواکونومیکی جایگاه مهمی را برای ایفای نقش بازیگران در قالـب همکاری، رقابت، کشمکش و منازعه فراهم می سازد.
وی افزود: بدین سان حضور مداوم قـدرت هـا و بـازیگران جهانی موجب گردیده تا خلیج فارس در کانون اهمیت جهانی قرار بگیرد. آمار و ارقام نشـان از ایـن دارد که کانون و مرکزیت تولید نفت جهان کاملاً از شمال به جنوب تغییر کـرده اسـت. 
در ادامه دکتر زیاری جغرافیای تاریخی خلیح فارس و اهمیت آن را برای دانشجویان و حضار در این جشن به طور کامل تشریح کرد.
حجت الاسلام دکتر فرید مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز با تقدیر از انجمنهای دانشجویی به ویژه انجمن جغرافیا در برگزاری این مراسم اذعان داشت: اهمیت مرزهای علمی بر کسی پوشیده نیست و تواما" با گسترش این مرزها تمامیت ارضی کشور و دفاع از آن به مثابه غیرت ملی است.
حجت الاسلام فرید به تشریح مفهوم غیرت که یکی از ارکان اخلاقی است پرداخت و افزود: غیرت،"دیگر زدایی از حریم حرمتها" است و اصطلاحی قرآنی و مسئله ای فطری و غریزی محسوب می شود.
دکتر فرید همچنین با اشاره به آیه شریفه :"قولو لا اله الی الله تفلحوا" ،غیور بودن و غیرت را از صفات خداوند متعال عنوان کرد و افزود: حس مالکیت را خداوند در نهاد بشر گذاشته است و انسان که مظهر خداوند است در برابر مالکیت حقیقی که از آن خداست به صورت مجازی این صفت را داراست.
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای پیام نور استان البرز غیرت ملی در حفظ تمامیتهای ارضی کشور اسلامی ایران را لازم و ضروری دانست و علاقه به وطن را حقی فطری و طبیعی و سلب این حق را تجاوز و ظلمی آشکار عنوان کرد و اذعان داشت:احساس مسئولیت در برابر تمامیت،عزت و شرف وطن نشات گرفته از غیرت ملی است که مطابق آموزه های اسلامی و استنباط عقلی این حس مسئولیت ستودنیست. 
دکتر فرید سالروز خلیج فارس را روز همیت و توجه و علقه مردم ایران نسبت به تمامیت ارضی کشور عنوان کرد و عاملی جهت خنثی کردن توطئه دشمنان ایران اسلامی خواند.
حجت الاسلام امن ا... فرید با اشاره به سخنان دکتر زیاری مبنی بر قدمت 30 میلیون ساله نام خلیج فارس که با همین عناوین متعلق به ایران بوده است،توطئه مضحک "خلیج عربی" را منسوخ و باطل عنوان کرد و متذکر شد: این خلیج همیشه فارسی و ایرانی بوده و باقی خواهد ماند.
همچنین دراین مراسم دو مسابقه با موضوع خلیج فارس و مسابقه دفتر نهاد رهبری با موضوع "غیرت ملّی"،تکنوازی موسیقی محلی و نمایش طنز نیز به اجرا درآمد.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ